WordPress Blog

Trackback

25.01.2006 | Makaleler

Trackback (geri izleme, geri besleme), yazdığınız yazıyla ilgili daha önce yazılmış olan başka bir yazının geri besleme adresini kullanarak, o yazının izleme bölümüne -geri izleme bölümü yorumlar kısmı ya da ayrıca bir trackback bölümü olabilir.- sizin yazınızdan özet geçer. Böylece geri besleme kullanan blogger hali hazırda olan bir okuyucu kitlesini kendi yazısına çekebilir. Diğer yandan bu yazıyla ilgili yorumlar dışında bloglar aracılığıyla da iletişim kurulmuş olur. Çok faydalı yani.

Bunu örnekle açıklarsak sanırım daha rahat anlaşılır.

cisday‘a trackbackler hakkında bir yazı yazıyorum. wp-tr‘de ki bu yazının geri besleme adresini alıp kendi sistemime tanıtıyorum ve yazıyı yayınlıyorum. Böylece benim cisday‘a yazdığım yazının özeti bu yazının altında görünen bu yorum olarak geçiyor.

İşte sadece geri besleme adresini girerek ve başka hiç bir müdehalede bulunmadan iki yazı arasında bağlantı kurmuş oldum.

WordPress kullanıcıları yazı giriş menüsünde geri besleme adresini girecekleri “Send trackback to:” bölümünü görebilirler. Tabi ki birden fazla adrese geri beslemede bulunabilirsiziniz. Yapmanız gereken yalnızca adresler arasında boşluk bırakmak.

trackback

Trackback 2002 yılında MT tarafından geliştirilmiş ve hala geliştirilmekte olan bir sistem. Şu an bir çok cms geri besleme sistemini kullanıyor. Sanırım blogger geri besleme sistemini kullanmayan grupta. Ama üzülmeyin! Ücretsiz yorum sistemi desteği ile tanıdığımız HaloScan aynı şekilde ücretsiz olarak geri besleme sistemini de destekliyor.

Yeni başlayalanlar, bu yazıyla doymayanlar , WordPress de kullanımı hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler şuraya ve şuraya bi bakın derim.
WordPress kullanıcılarına geri besleme geçerlilik plugini de bu yazının hediyesi olsun.

« | »

Bu yazıya link verenler: