WordPress Blog

WordPress Türkçe 3.4

14.06.2012 | Güncellemeler

Merhaba arkadaşlar,

WordPress Türkiye indirWordPress Türkçe 3.4 şu an indirilebilir durumda.

Gitarist Grant Green‘in anısına “Green” kod adı verilen 3.4 sürümü çıktı. Biz de hiç vakit kaybetmeden Türkçe sürümü hazırladık.

Yeni sürümde öne çıkan özellikler olarak tema özelleştirme, özel başlık bölümü, twitter entegrasonu ve görsel başlıkları özelliklerini sayabiliriz. Yeni özellikler ile ilgili kısa bir klibi aşağıda bulabilirsiniz (İngilizce).

Kullanıcılar için
3.4 sürümündeki en büyük değişiklik tema özelleştirici. Mevcut temanız ya da geçmeyi planladığınız yeni temalar ile ilgili bir çok değişikliği kapalı kapılar ardında yapıp, dünyanın geri kalanı fark etmeden bu değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Buna benzer yeni özellikler de gelecek sürümlerde bizi bekliyor.

Yönetim ekranlarında gündelik kullanımınızı kolaylaştıracak bir çok ufak tefek değişiklik mevcut. Örneğin çok fazla temanız varsa, temaları listelemek ve aralarında gezinmek artık çok daha kolay. Özel başlık görseli kullanmak istediğinizde artık ortam kütüphanesinin nimetlerinden faydalanabileceksiniz.

Gömme desteği geliştirilmiş, artık tweet’leri de yazıların içine gömebileceksiniz. Yeni bir satıra ilgili tweet’in kalıcı bağlantısını yapıştırmanız yeterli.

Son olarak görsel başlıklarında basit HTML kullanımı desteği ile görsellerinize daha güçlü başlıklar atabileceksiniz.

Geliştiriciler için
Kaputun altında özellikle XML-RPC, tema, özel başlık API’si, WP_Query iyileştirmeleri ve çeviri sistemleri gibi bir çok alanda bir çok irili ufaklı geliştirme yapıldı. Codex‘ten bu geliştirmeler ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yine her zaman olduğu gibi yükseltme yapmadan önce mutlaka veritabanınızın ve dosyalarınızın yedeğini almanızı öneriyoruz. Sürüm yükseltmeyle ilgili olarak sizi sürüm yükseltme belgemize yönlendirebiliriz.

Yeni sürümle ilgili sorunlarınızı forumda paylaşabilir, Türkçe pakette bulduğunuz çeviri hatalarını ve çeviri hakkında önerilerinizi bize bildirebilirsiniz.

« | »