WordPress Blog

WordPress Türkçe 4.2

24.04.2015 | Güncellemeler

Merhaba arkadaşlar,

WordPress Türkiye indirWordPress Türkçe 4.2 şu an indirilebilir durumda. WordPress 4.2 sürümü, caz pianisti Bud Powell onuruna “Powell” olarak isimlendirilmiştir. Yeni sürüm geliştirilirken hedef global olarak iletişimi ve paylaşımı artıracak özellikleri öne çıkarmaktı.

Yeni sürüm videosuna aşağıdan erişebilirsiniz. Başlamadan önce “No subtitles” yazan alana tıklayıp, “Türkçe” seçeneğini seçerek, Türkçe altyazı ile izleyebilirsiniz.

Bu sürümdeki yenilikler; yenilenen “Bas Bunu” özelliği ile ister tarayıcınızdan, ister mobil cihazlarınızdan şimşek hızıyla içerik paylaşabilirsiniz. Genişletilmiş karakter kümesi desteği ile, çince, japonca, korece dil desteğinin yanı sıra, emojiler de artık kullanılabilir hale geldi. Tema özelleştirici daha da geliştirildi. Tumblr ve Kickstarter için dahili gömme özelliği geliştirildi. Eklenti güncellemek artık neredeyse sihirli bir işlem. Güncelle tuşuna bastığınızda her şey bulunduğunuz sayfada olup bitiyor.

Kaputun altında

utf8mb4 desteği: Veritabanı karakter kümesi utf8 yerine utf8mb4 olarak güncellendi, böylece 4 baytlık bir sürü yeni karakter kullanılabilir hale geldi.
Javascript erişilebilirliği: Artık ekran okuyucuların anlayabileceği sesli bildirimleri Javascript ile wp.a11y.speak() kullanarak yapabilirsiniz.
Ortak terimlerin ayrıştırılması: Birden çok sınıfa ait terimlerden bir tanesi güncellendiğinde terim ayrıştırılarak ayrı ayrı saklanabiliyor. Daha fazla bilgi için Eklenti geliştirici el kitabı bakabilirsiniz.
Karmaşık sorgu sıralama: WP_Query, WP_Comment_Query ve WP_User_Query artık isimli meta sorgularını kullanarak karışık sorgular çalıştabiliyor.

Takım

Bu sürüm Drew Jaynes önderliğinde, 283 katılımcının katkılarıyla geliştirildi.

WordPress.org üzerindeki resmi 4.2 duyurusuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Yine her zaman olduğu gibi yükseltme yapmadan önce mutlaka veritabanınızın ve dosyalarınızın yedeğini almanızı öneriyoruz. Sürüm yükseltmeyle ilgili olarak sizi sürüm yükseltme belgemize yönlendirebiliriz.

Yeni sürümle ilgili sorunlarınızı forumda paylaşabilir, Türkçe pakette bulduğunuz çeviri hatalarını ve çeviri hakkında önerilerinizi bize bildirebilirsiniz.

« | »