WordPress Blog

WordPress Türkçe 4.4

09.12.2015 | Güncellemeler

Merhaba arkadaşlar,

WordPress Türkiye indirWordPress Türkçe 4.4 şu an indirilebilir durumda. WordPress 4.4 sürümü, caz trompetçisi Clifford Brown onuruna “Clifford” olarak isimlendirilmiştir. 4.4 sürümü özellikle responsif desteği ve daha iletişime açık yapısı ile ön plana çıkıyor. Ayrıca bu sürüm ile beraber yeni varsayılan tema Yirmi Onaltı da duyuruldu.

Yeni sürüm videosuna aşağıdan erişebilirsiniz. Başlamadan önce “cc” yazan alana tıklayıp, “Türkçe” seçeneğini seçerek, Türkçe altyazı ile izleyebilirsiniz.


Karşınızda Yirmi On altı

Karşınızda Yirmi Onaltı

Yeni varsayılan temamız, Yirmi Onaltı, klasik blog tasarımına modern bir soluk getiriyor.

Yirmi Onaltı her cihazda güzel görüntülenecek şekilde yapılandırıldı. Akıcı bir ızgara tasarımı, esnek üst kısım, eğlenceli renk şemaları ve dahası, hepsi içeriğinizi öne çıkarmak için.

Responsif görseller

Responsif görseller

WordPress artık farklı boyutlara her zaman oturabilmesi için görsellerin gösterimini daha akılcı bir şekilde ele alıyor. Temanızda bir değişiklik yapmanıza gerek yok, zaten çalışıyor.

WordPress içeriğinizi gömün

WordPress 4.4 “Clifford”

Artık yazılarını başka sitelere gömebilirsiniz, hatta diğer WordPress sitelerine bile. Bir yazı bağlantısını düzenleyicinin içine atın ve anında bir gömme önizlemesi görüntüleyin. Başlık, özet ve eğer bir tane belirlediyseniz, öne çıkan görsel. Hatta sitenizin ikonunu, yorumlar ve paylaşım için bağlantınızı da dahil ediyoruz.

Daha çok gömme sağlayıcı

Yazıların gömülebilmesinin yanı sıra WordPress 4.4 beş yeni oEmbed sağlayıcı ile geliyor: Cloudup, Reddit yorumları, ReverbNation, Speaker Deck ve VideoPress.

REST API altyapısı

REST API altyapısı çekirdeğe entegre edilmiş durumda, ki bu da WordPress geliştirmeleri konusunda yeni bir çağ demek. REST API geliştiriciler için WordPress üzerinden geliştirebilecekleri RESTful API kullanımı anlamına geliyor.

REST API’ın çok aşamalı görücüye çıkması sırasında alt yapı çok önemliydi. Çekirdek son noktalar yeni çıkacak sürüme göre hedeflendi. Resmi WordPress REST API eklentisini inceleyerek çekirdek son noktalar hakkında ve REST API ile neler yapabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diğer iyileştirmeler

  • Terim metası – Terimler artık meta verilerini destekliyor, aynı yazılar gibi. Daha fazla bilgi için add_term_meta(), get_term_meta() ve update_term_meta() belgelerini inceleyin.
  • Yorum sorgu geliştirmeleri – Yorum sorguları performansı iyileştirmek için önbellekleme becerisine kavuşuyor. WP_Comment_Query içindeki yeni argümanlar karmaşık yorum sorgularını basitleştiriyor.
  • Terim, yorum ve ağ nesneleri – Yeni WP_Term, WP_Comment ve WP_Network nesneleri, kod içindeki terimleri, yorumları ve ağları daha kestirilebilir ve sezilebilir hale getiriyor.

Takım

Bu sürüm Scott Taylor önderliğinde, 469 katılımcının katkılarıyla geliştirildi.

Türkçe çevirilere katkıda bulunanlar;

Emre Erkan, veyselirlanda, WPDestek, Mustafa Uysal, Osman Cinek, Selman Kandeniz, Turker YILDIRIM ve UfukArt.

Son olarak

WordPress.org üzerindeki resmi 4.4 duyurusuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Yine her zaman olduğu gibi yükseltme yapmadan önce mutlaka veritabanınızın ve dosyalarınızın yedeğini almanızı öneriyoruz. Sürüm yükseltmeyle ilgili olarak sizi sürüm yükseltme belgemize yönlendirebiliriz.

Yeni sürümle ilgili sorunlarınızı forumda paylaşabilir, Türkçe pakette bulduğunuz çeviri hatalarını ve çeviri hakkında önerilerinizi bize bildirebilirsiniz.

« | »

Bu yazıya link verenler: