WordPress Blog

Yeni Nesil WordPressler

21.09.2005 | Haberler

An itibari ile 1.5.x ( Stayhorn) versiyonunu “589,414” kişinin indirdiği WordPress’in yeni sürümleri de yavaş yavaş görücüye çıkmaya başladı. WordPress 1.6 ve WordPress MU.

wordpress Ver. 1.6’nın Codex’te bahsi geçen istekleri karşılamadan piyasaya çıkmayacağı söyleniyor. Asymptomatic geçenlerde bazı yeni özellikleri anlatmıştı sitesinde.

Ver. 1.6’nın dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz. Ama kurmanızı tavsiye etmiyorum, çünkü geliştirilme aşamasında ve dedikleri gibi hâlâ “ALPHA-2-still-dont-use” ile anılıyor.

wordpress mu WordPress’in bir diğer projesi ise çoklu kullanıcıyı destekleyen; MU. Henüz stabil halde değil. Şahsen ben localde test etmeye çalıştım ve ne kadar stabil olduğunu gördüm. Değilmiş. WordPress MU’nun kullanıcı arayüzü Ver. 1.6’yı andırıyor ve kullanışlı bir WYSIWYG editör ile geliyor. Biraz daha beklemek lazım derim, hatta localde bile kurmamak lazım şu anda.

WordPress MU’da kullanılan WYSIWYG editörünün bir benzerini, halihazırda kullandığınız WordPress 1.5.x versiyonu ile kullanmak isterseniz ihtiyacınız olan plug-in; WYSIWYG for WordPress 1.5+dir.

Bahsettiğim bu yeni nesil WordPress sürümlerini test edebileceğiniz için bazı blog servisleri var, hem de ücretsiz:

    WordPress 1.6-ALPHA-2-still-dont-use tabanlı bir blog servisi : Edublogs.Org – beta
    WordPress MU tabanlı bir blog servisi : Webloog.Com

« | »