WordPress Blog

Gecikmeler ve Dil Dosyası Problemleri

11.07.2011 | Haberler

Merhaba arkadaşlar,

Son günlerde peşpeşe iki güncelleme çıkardık. Güvenlik güncellemesi olan 3.1.4 sürümü ve çok geçmeden çıkan 15. büyük sürüm olan 3.2 sürümü güncelleme ekranlarınızda orijinal sürümler çıktıktan saatler sonra gözükmüş olmalılar. Gözükmüş olmalılar diyorum, çünkü güncellemeler ile ilgili yazıları sitemize ekleyememiş olsak da Türkçe sürümleri en kısa sürede çıkardık. Gerek kişisel yoğunluklar, gerekse süreç içinde yaşadığımız bazı küçük aksaklıklar nedeniyle güncelleme haberleri bir miktar gecikti ve özellikle 3.1.4 sürümünde Türkçe dil dosyası ile sorunlar yaşamış olmanız kuvvetle muhtemel.

Bu sorunun kaynağına gelince; 3.1.3 sürümü ve öncesinde tekil/çoğul cümleleri çevirirken kullandığımız kural, 3.1.4 sürümü ve sonrası için değişti. Bunun neticesinde tekil çeviriler sabit kalırken, çoğul çevirilerde eksikler/sorunlar oluştu. Testlerimiz sırasında bu ayrıntıyı gözden kaçırınca hatalı bir sürüm çıkarmış olduk. WordPress Türkiye takipçileri ve Türkçe WordPress kullanan kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirimler ile sorunun kaynağını kısa sürede tespit edip, düzgün bir sürüm çıkardık. Mevcut 3.1.4 sürümü doğru dil dosyası ile yayınlanmaktadır. 3.1.4’den sonraki sürümlerde bu hatanın tekrarlamasını beklememekteyiz (3.2 sürümünde bu hata mevcut değildir).

Değişen bu kural ile beraber çok daha düzgün bir çeviri sunmaya başladık. Umarız sizler de bizimle aynı fikirdesinizdir.

Mutlu bloglamalar!

« | »