WordPress Blog

WordPress Türkçe 3.2

11.07.2011 | Güncellemeler

Merhaba arkadaşlar,

WordPress Türkiye indirWordPress Türkçe 3.2 şu an indirilebilir durumda.

WordPress’in 15. büyük sürümü olarak çıkan WordPress 3.2 sürümü ile ilgili resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. 3.1 sürümü çıktıktan yaklaşık 4 ay sonra çıkan (ve bu arada 3.1 sürümü 15 milyondan fazla kez indirilmiş) yeni sürüm besteci ve piyanist George Gershwin‘in anısına Gershwin olarak isimlendirilmiş.

Yeni sürümün odağı WordPress’i daha hızlı ve hafif yapmak olmuş. 3.2 güncellemesinden sonra yönetim ekranına girdiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şey tazelenmiş yönetim paneli olacaktır. Tasarım, tipografi ve kodlama açısından bir çok iyileştirme yapılmış durumda. Yeni bir blog açıyorsanız tamamıyla HTML5 destekli yeni Twenty Eleven (İkibin onbir) teması ilginizi çekecektir. WordPress ekibi her yeni yıl için yeni bir varsayılan tema yapmayı hedefliyorlar. Ayrıca ilk yazınızı yazarken yeni tam ekran modunu denemeyi unutmayın. Dikkat dağıtmayan yazı modu ya da zen modu olarak adlandırabileceğimiz bu yeni özellik 3.2 sürümü ile beraber gelen en dikkat çekici özelliklerden birisi. Bu modda yazarken F11 tuşuna basarak tarayıcı ve işletim sisteminin fazlalıklarından da kurtulup sadece yazınıza odaklanabilirsiniz. Tam ekran modundayken sık kullandığınız araçları, farenizin imlecini tarayıcının üst kısmına yaklaştırdığınızda karşınıza çıkacaktır.

Kaputun altında da bir çok yenilik karşımıza çıkıyor. PHP4, eski MySQL sürümleri ve IE6 gibi modası geçmiş tarayıcıların desteklenmesi sonlandırılarak yeni teknolojilerin avantajlarının kullanılabilmesi hedefleniyor. Yönetici çubuğu yeni bir kaç kısa yola ve sık kullanılan bağlantılara sahip olurken onay mekanizması içine yerleştirilen onayla ve cevapla özelliği tartışma yönetimini hızlandırıyor. Ayrıca 3.2 güncellemesinden sonraki ilk güncelleme ile beraber sadece değişen WordPress dosyalarının güncelleneceğini görebilirsiniz, ki bu da güncelleme işleminin tüm bulundurma platformlarında bariz olarak hızlandıracaktır. Twenty Eleven teması ile beraber de bir kaç eğlenceli yeni özelliğin geldiğini söylemeden geçmeyelim.

Yine her zaman olduğu gibi yükseltme yapmadan önce mutlaka veritabanınızın ve dosyalarınızın yedeğini almanızı öneriyoruz. Sürüm yükseltmeyle ilgili olarak sizi sürüm yükseltme belgemize yönlendirebiliriz.

Yeni sürümle ilgili sorunlarınızı forumda paylaşabilir, Türkçe pakette bulduğunuz çeviri hatalarını ve çeviri hakkında önerilerinizi bize bildirebilirsiniz.

« | »