WordPress Blog

WordPress Türkçe 2.9

19.12.2009 | Güncellemeler

Merhaba arkadaşlar,

WordPress Türkiye indir Uzun süredir beklenen 2.9 sürümü nihayet çıktı ve indir sayfamızda indirilebilir durumda (Yönetim panelinizden de Türkçe paketi güncelleyebilirsiniz). Ünlü caz vokalisti Carmen McRae onuruna isimlendirilmiş olan WordPress 2.9 “Carmen” sürümü ile beraber en çok öne çıkan özellikler şu şekilde;

  1. Genel geri alma/”çöp” özelliği, bu demek oluyor ki, bir yazıyı ya da yorumu yanlışlıkla silerseniz, çöp kutusundan geri getirebilirsiniz. Bu ayrıca her silme işleminde sorulan “emin misiniz” sorusunu da ortadan kaldırıyor.
  2. Dahili görsel düzenleyici sayesinde kırpma, düzenleme, döndürme, çevirme ve boyutlandırma işlemlerini yönetim panelinden yapabileceksiniz.
  3. Toplu eklenti güncelleme ve uyumluluk kontrolü ile bir kerede 10 taneye kadar eklentiyi güncelleştirebilirsiniz. Ayrıca eklenti sayfasında kullandığınız WordPress sürümü ile eklentinin ne derece uyumlu olduğuna dair bilgiler de eklendi.
  4. Kolay video ekleme özelliği ile bir video adresi girdiğinizde sihirli bir şekilde video ekleme koduna dönüştüğünü göreceksiniz. Video ekleme özelliği şu an YouTube, Daily Motion, Blip.tv, Flickr, Viddler, Qik, Revision3, Scribd, Google Video, Photobucket, PollDaddy ve WordPress.tv servislerini destekliyor. (Bir sonraki sürümde daha da fazlası gelecek.

2.9 sürümünde kaputun altında da bir çok iyileştirme yapılmış. Daha iyi SEO (Arama motoru optimizasyonu) için rel=canonical desteği, otomatik veritabanı optimizasyonu, temalar için yazılara imaj atanabilmesi özelliği, görsel düzenleyicide iyileştirmeler, özelleştirilebilir tema klasörleri, üyelik sayfası ve profil sayfalarında esneklik gibi bir çok iyileştirme de bu paket ile beraber kullanımımıza sunulmuş durumda.

WordPress Blog’undan yeni sürüm ile ilgili yazıdan biraz daha fazla bilgi alabilirsiniz. Biz ilgi çekici ve öne çıkan kısımları sizler için çevirmeye çalıştık.

Yine her zaman olduğu gibi yükseltme yapmadan önce mutlaka veritabanınızın ve dosyalarınızın yedeğini almanızı öneriyoruz. Sürüm yükseltmeyle ilgili olarak sizi sürüm yükseltme belgemize yönlendirebiliriz.

Yeni sürümle ilgili sorunlarınızı forumda paylaşabilir, Türkçe pakette bulduğunuz çeviri hatalarını ve çeviri hakkında önerilerinizi bize bildirebilirsiniz.

« | »

Bu yazıya link verenler: